Fadecja Poggia

Tekst słuchowiska „Fadecja Poggia” poświęcony jest ważnemu historycznie wydarzeniu, jakim był pierwszy druk w języku polskim. Dokonał tego w 1475 roku we Wrocławiu Kasper Elyan, drukarz, kanonik kapituły katedralnej, założyciel wrocławskiej Drukarni Świętokrzyskiej. 
Dzieło Kaspra Elyana było zaczątkiem zmiany w piśmiennictwie polskim. Wraz z popularyzacją maszyn drukarskich dokonała się rewolucja polegająca na wyeliminowania książek ręcznie przepisywanych przez kopistów na rzecz zmechanizowanego powielania. 
Pierwszym tekstem po polsku były zapisy codziennych modlitw. Dodatkowo warsztat drukarski Elyana wydrukował świecki tekst Facetiarum Liber autorstwa Poggio Braccioliniego, dzieło z jednej strony obsceniczne, z drugiej dowcipnie komentujące ludzkie wady i zachowania. W 278 historyjkach autor złośliwie opisał historie zasłyszane i postacie znane mu z najwyższych sfer: kardynałów, cesarzy, królowe, papieży, jak również kolegów po piórze i zwykłych ludzi spragnionych władzy, dostatku i miłości.
Realizacja słuchowiska zaplanowana jest na II połowę 2021 roku.

Tekst powstał w ramach stypendium twórczego Miasta Wrocławia 

Fadecja Poggia. Facetiarum Liber autorstwa Poggio Braccioliniego. Dzieło Kaspra Elyana. Tekst Marta Sokołowska